Biuro
Rynek - Ratusz 24
50-101 Wrocław
tel./fax 071.344.10.46
tel. +48.607.717.225
e-mail: w.geras@okis.pl
kontakt idea festiwalu wrostja 2012 oftja 2012 poprzednie edycje festiwale na świecie sponsorzy linki galeria news news
wrostja 2012 aktorzy - spektakle ogłoszenia - aktualności formularz zgłoszeniowy program festiwalu
KALENDARIUM WROSTJA


UWAGA!!!
Informacje o edycji 2013 na:
www.okis.pl/wrostja_2013



12.07.2013

"MONODRAMY NA HELU"


W niedzielę 14 lipca w mieście Hel rozpoczynają się Spotkania Teatrów Jednego Aktora pn. "Teatr w Remizie".
Wszyscy aktorzy biorący udział w Spotkaniach są laureatami WROSTJA.
Gospodarzami tego przedsięwzięcia są Grażyna Marzec i Olgierd Łukaszewicz, a dyrektorem artystycznym Wiesław Geras.
Spotkania potrwają do 13 sierpnia 2013.

Serdecznie polecamy!

Szczegółowy program na:
www.e-teatr.pl





8.07.2013

HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA PRZYZNANY


Miło nam poinformować, że do grona honorowych patronów WROSTJA, po Marszałku Województwa Dolnośląskiego oraz Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego dołączył Prezydent Wrocławia.


21.06.2013

NAGRODY „SAM NA SCENIE" 2013


Zakończył się Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie” 58.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Zaproszenie do udziału w tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora odbywającym się w ramach WROSTJA otrzymały: Małgorzata Dwulit ze spektaklem „Malowane” wg Swietłany Aleksijewicz oraz Kamila Winkler ze spektaklem „Tam” wg Nicolety Esinencu.
Pierwsza nagrodę oraz zaproszenie do udziału w 28.Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora jury postanowiło przyznać Dominice Handzlik za spektakl „Doświadczane” wg Krystyny Miłobędzkiej.
Szczegółowy protokół na stronie:
Szczegółowy program na: www.samnascenie.art.pl




12.06.2013

SŁUPSKI „SAM NA SCENIE" 2013


Rozpoczyna się słupski Turniej teatrów jednego aktora „Sam na scenie”. W tym roku w ramach Turnieju - spektakle konkursowe, dyskusje oraz wydarzenia towarzyszące. Jak co roku laureat Turnieju otrzyma zaproszenie do udziału w odbywającym się w ramach WROSTJA Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora.
„Sam na scenie” potrwa od 13 do 15 czerwca br.
Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!
Szczegółowy program na: www.sok.slupsk.pl



10.06.2013

ZGŁOSZENIA DO 42.OFTJA


Spływają kolejne zgłoszenia na tegoroczny konkurs w ramach WROSTJA - 42. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora (Wrocław, 19-20.10.13)
Nowa strona internetowa WROSTJA już w lipcu. Znajdziecie na niej specjalny formularz do zgłoszenia spektaklu.
Dziś można go pobrać z:
okis.pl/pl


Termin przesyłania aplikacji to 2 września br.
Serdecznie zapraszamy!!!


10.06.2013

SCENARIUSZE SZEKSPIROWSKIE WYDRUKOWANE


Z drukarni przyjechała "Czarna książeczka z Hamletem" - "Scenariusz Szekspirowskie" Andrzeja Żurowskiego.
Komplet przeznaczony do bibliotek już przygotowany do wysyłki.

"Scenariusze szekspirowskie to ostatnia książka przygotowana za życia przez Andrzeja Żurowskiego, pomysłodawcy serii Czarna książeczka z Hamletem, której początek dał Jego esej Sam z Szekspirem na Scenie. Scenariusze, poprzedzone wstępem autora, zawierają propozycje monodramów szekspirowskich, z powodzeniem wykonywanych na scenie (Yoric, czyli spowiedź błazna, Falstaff, Shylock i czekającej na premierę Lady) i spektakli ansamblowych – Sny Wiliama i Felixa (wystawione w reżyserii Krzysztofa Gordona) i Szekspiriady, zamówionej, ale już nie zrealizowanej przez Gustawa Holoubka. Tomik uzupełniają noty o spektaklach teatru jednego aktora opartych na scenariuszach Andrzeja Żurowskiego i wspomnienia o ich autorze, niezawodnym doradcy WROSTJA, wybitnym znawcy Szekspira i wnikliwym krytyku teatralnym.
To nasze pożegnanie z hojnym przyjacielem, który obdarował nas Owocami swego obcowania z ukochanym Szekspirem.


7.06.2013

RELACJA Z ARMENII W CZERWCOWEJ ODRZE


W aktualnym numerze Miesięcznik Odra można przeczytać relację z pobytu delegacji WROSTJA w Armenii.
Tekst pt. "Monodramy znad Odry w Armenii" znajduje się na str. 121.
Serdecznie polecamy!


3.06.2013

UNITED SOLO W EUROPIE


Odbywający się w Nowym Jorku, aktualnie największy festiwal monodramów na świecie United Solo, po trzech udanych sezonach rozszerza swoje działania poza Stany Zjednoczone. Najlepsze produkcje teatrów jednoosobowych, w tym nagrodzone w poprzednich latach podczas Solo, zostaną zaprezentowane w dniach 12-15 września 2013 na scenach Teatr Syrena w Warszawie. Na program złożą się występy: Reginy Advento, członka Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, z jej nowym widowiskiem sola, "Dreamlines."oraz laureatów Solo, którymi są: Bill Bowers, Mark Gindick, Herbert Kaluza, Ewa Kasprzyk i Anthony Nikolchev.
Prócz spektakli w Teatrze Syrena odbędą się warsztaty teatralne skierowane do osób zainteresowanych poznaniem sztuki monodramu. Pod okiem mistrzów tej formy, uczestnicy zajęć będą mieli okazję doskonalić świadomość sceniczną, pewność siebie, kreatywność artystyczną oraz inne umiejętności przydatne w interakcjach prywatnych i zawodowych, wliczając wystąpienia publiczne i prezentacje teatralne.

Więcej informacji o programie United Solo w Polsce jest dostępnych tutaj


Strona internetowa europejskiej prezentacji: unitedsolo.eu/europe/pl





17.05.2013

FESTIWAL, WSPÓŁPRACA itd.



WROSTJA odbędą się w październiku (18-21.10.) ale nasz zespół pracuje i śledzi informacje o wszelkich wydarzeniach związanych z teatrem jednego aktora przez cały rok. Poniżej dzielimy się najnowszymi newsami:

W przygotowaniu jest Turniej Teatrów Jednego Aktora „Sam na scenie” w Słupsku. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13-15 czerwca. Do jury zaproszono Wiesława Gerasa, Bogusława Kierca, Marzenę Wiśniewską i Jana Zdziarskiego. Laureat Turnieju, jak co roku wystąpi podczas WROSTJA.

Zatwierdzony został termin i program tegorocznej odsłony Spotkań z TJA na Helu pt. „Teatr w Remizie”. W dniach 14 lipca – 13 sierpnia, w nadmorskiej miejscowości, zostanie zaprezentowanych 7 monodramów (zagrają: Caryl Swift, Katarzyna Flader, Mateusz Olszewski, Agnieszka Przepiórska, Lidia Danylchuk, Piotr Kondrat). Kierownikiem artystycznym drugi rok z rzędu jest Wiesław Geras.

Po wakacjach kontynuujemy współpracę międzynarodową WROSTJA i na początku października odwiedzimy dwa międzynarodowe festiwale teatrów jednego aktora – czeski Festiwal Teatrów JendNego aktora w Cheb oraz ukraiński 10. Festiwal Monodramów Kobiecych „Maria”. Na tym pierwszym Polskę będzie reprezentował laureat ubiegłorocznego OFTJA Mateusz Olszewski, na drugim swoje monodramy zaprezentują Agnieszka Przepiórska i Anna Skubik. W Kijowie odbędzie się również promocja książeczki z serii „Czarna książeczka z Hamletem” pt. „Larysa Kadyrowa. Szczęśliwa samotność aktorki”, która zbiega się z jubileuszem tej wyjątkowej artystki i jednocześnie dyrektorki festiwalu.

Druga promocja publikacji z serii pt. „Milka Zimkova, Aktorka słowacka” będzie miała miejsce we wrześniu w Instytucie Polskim w Bratysławie. W ramach specjalnej prezentacji ze spektaklem „Oczami mojej żony. Bohumil Hrabal” wystąpi Katarzyna Flader. W spotkaniu promocyjnym weźmie udział Milka Zimkova oraz autor Milos Mistrik. W listopadzie program zostanie powtórzony w Instytucie Słowackiego w Warszawie (26.11.).

Z niedawnych wieści krajowych: otrzymaliśmy propozycję współpracy z Koszalina. W „Domu Kata” planowane jest zorganizowanie Koszalińskich Dni Monodramu – Debiuty (12-13.10).
Być może wkrótce będziemy odwiedzać kolejny festiwal tja na północy Polski.

Listę festiwali, z którymi współpracujemy kończą 28. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, w tym roku w dniach 22-24 listopada.


16.05.2013

SCENARIUSZE SZEKSPIROWSKIE” ANDRZEJA ŻUROWSKIEGO
PRZEKAZANE DO DRUKU


Zakończyliśmy prace nad pierwszą w tym roku publikacją w ramach serii „Czarna książeczka z Hamletem”.
"Scenariusz Szekspirowskie" Andrzeja Żurowskiego są już w drukarni.



8.05.2013

DIELLI MONOFEST 2013 W KOSOWIE


Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Monodramu w Kosowie DIELLI MONOFEST 2013. Serbskie święto teatru jednego aktora odbędzie się w mieście Podujevo w regionie Prisztina w dniach 8-13 maja 2013.
Zaproszenie do jury Festiwalu otrzymał dyrektor artystyczny WROSTJA Wiesław Geras. Niestety w tym roku nie udało się zorganizować wyjazdu, ale kontakt pomiędzy festiwalami został nawiązany i z pewnością zaowocuje kolejną międzynarodową współpracą. Dyrektorem Festiwalu jest Gani Hamza.

Klip reklamujący festiwal na kanale you tube




2.05.2013

POLSKIE MONODRAMY WRÓCIŁY Z ARMENII


Polska delegacja wróciła z festiwalu teatrów jednego aktora, który odbywał się w dniach 26-30 kwietnia 2013 w Armenii.
Armeńska prezentacja polskiego teatru jednego aktora to kolejna udana inicjatywa organizatorów WROSTJA, którzy podobne prezentacje inicjowali wcześniej z sukcesem na Litwie, w Rosji i Estonii.
Ormiańska publiczność przyjęła polskie spektakle owacją na stojąco.

Relacja z pobytu w Erywaniu tutaj




19.04.2013

O FESTIWALACH TJA W KWARTALNIKU SCENA


Tekst omawiający festiwale teatrów jednego aktora we Wrocławiu, Toruniu i Helu pt. "Jeden aktor w systemie fortyfikacji" można przeczytać w najnowszym numerze kwartalnika SCENA (nr 1 (73) 2013, str. 12).
Serdecznie polecamy!


15.04.2013

ZNAMY WYNIKI FeTy


Protokół Festiwalu, który odbywał się w dniach 12-14 kwietnia 2013.

Jury 14. Ogólnopolskiego Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich FeTA
2013 w składzie:
Anna Dymna, Elżbieta Lisowska-Kopeć, Bartosz Porczyk

po obejrzeniu 26 monodramów, wyłoniło następujących laureatów:
Marlena Burian, Barbara Frencer, Maciej Hanusek, Aleksandra Miska, Żaneta Hańczyk

a także przyznało wyróżnienia następującym osobom:
Martyna Barabas, Agata Iwanek, Łukasz Kowalczyk, Maciej Łabaz

Monodramy, które zostały wytypowane do prezentacji na wałbrzyskich X
Dniach Młodego Teatru:

Martyna Barabas "Do trzech razy sztuka", Barbara Frencer "Kamień do wyrzucenia", Aleksandra Miska "Marzenie Nataszy"

Dyrektor Artystyczny WROSTJA zaprosił do udziału w 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora
ALEKSANDRĘ MISKĘ z Nowego Brzeska ze spektaklem "Marzenie Nataszy", Jarosławy Pulinowicz.


14.04.2013


W BIULETYNIE ZASP


Do biura WROSTJA trafił biuletyn Informacyjny Związku Artystów Scen Polskich. Z przyjemnością odnotowaliśmy, że zwiera on obszerne omówienia Festiwali TJA we Wrocławiu i Toruniu autorstwa Władysława Owczarzaka.
Biuletyn Informacyjny nr, 26 Zima 2012/2013 można pobrać tutaj


Teksty na str. 52-54.


29.03.2013

POLSKIE MONODRAMY JADĄ NA FESTIWAL TEATRÓW JEDNEGO AKTORA ARMMONO DO ARMENII


Organizatorzy erywańskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora ARMMONO we współpracy z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Armenii oraz Wrocławskimi Spotkaniami Teatrów Jednego Aktora zapraszają na specjalną prezentację polskiego teatru jednego aktora w ramach ARMMONO 2013.
Tym razem biuro WROSTJA rekomendowało spektakle cenionych laureatów WROSTJA, którzy zaprezentują łącznie 5 monodramów.
(Bogusław Kierc „Mój trup”, Anna Skubik „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich” i „Fedra”, Mateusz Olszewski „Novecento”, Krzysztof Grabowski „Miłka”.
Spektaklom towarzyszyć będzie sesja o polskim teatrze, w której wezmą udział przedstawiciele polskiej delegacji.
Festiwal odbywa się w dniach 26-30 kwietnia 2013.
Więcej na: www.okis.pl/aktualności




27.03.2013


In the occasion of the World of Theatre Day.
I hereby offer my greetings to all “people of theatre” – the actors, the directors, the festival organizers, the creators and the technical staff.
That may your creative invetiveness, passion and persistence in your work provided us many emotions and artistic experiences, and above all, the audience recognition.

On this special day we are announcing
the program WROSTJA 2013
We  invitie on webside www.okis.pl/wrostja_2013



Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
składamy serdecznie życzenia wszystkim „ludziom teatru” - aktorom, reżyserom, dyrektorom, pracownikom merytorycznym i technicznym.

By twórcza inwencja, zapał do pracy i wytrwałość, zapewniły nam wszystkim wiele emocji i artystycznych przeżyć
oraz uznanie publiczności.


W tym szczególnym dniu ogłaszamy program tegorocznych WROSTJA
Zapraszamy na stronę www.okis.pl/wrostja_2013



Powyższe życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozesłaliśmy do teatrów, aktorów i festiwali na całym świecie.


21.03.2013

SCENARIUSZE SZEKSPIROWSKIE ANDRZEJA ŻUROWSKIEGO
W RAMACH "CZARNEJ SERII"



Pierwszą pozycją w ramach serii „Czarnej książeczka z Hamletem” w 2013 roku będzie publikacja autorstwa Andrzeja Żurowskiego pt. „Scenariusze Szekspirowskie”.
W „Dniu Teatru”chcemy przekazać ją do druku. Promocja książki oczywiście w ramach tegorocznych Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, podczas których zostanie zaprezentowany również spektakl na podstawie jednego ze scenariuszy. Więcej informacji zdradzimy już wkrótce. :)



20.03.2013

"SCENA MONODRAMU" W BOLESŁAWCU


W Teatrze Starym w Bolesławcu będzie miała miejsce kontynuacja, rozpoczętych w 2012 roku, spotkań teatrów jednego aktora. Inauguracja tegorocznej „sceny monodramu” odbędzie się w sobotę 23 marca br. Nagrodzony na 41. OFTJA spektakl „Novecento” w wykonaniu Mateusza Olszewskiego mieszkańcy Bolesławca zobaczą o godzinie 18.00.
Patronat nad spektaklem przyjął Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (organizator WROSTJA).
Serdecznie polecamy!


1.03.2013

BUDUJEMY NOWĄ STRONĘ WROSTJA


Rozpoczęły się prace nad nową stroną internetową Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

Z powodu braku możliwości prezentacji danych dotyczących WROSTJA 2013 na aktualnej stronie, wszelkie informacje o tegorocznej edycji oraz dokumenty potrzebne do zgłoszenia udziału w 42. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora
będzie można znaleźć na:
Więcej na: www.okis.pl/wrostja_2013


Z góry dziękujemy za cierpliwość, a już wkrótce zaprezentujemy Spotkania w nowej, ciekawszej odsłonie.
Zachęcamy również do śledzenia nas na
facebook.com/WROSTJA




11.02.2013

FeTA 2013


Do 2 kwietnia br. można zgłaszać monodramy do tegorocznego Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich!
Przypominamy, że co roku laureat FeTY prezentuje swój monodram w ramach WROSTJA!

FeTA trwa trzy dni: w pierwszym odbywają się warsztaty, w drugim – prezentacje, a w ostatnim – pokaz najlepszych monodramów i spektakl w wykonaniu mistrza. Dotychczas festiwal gościł spektakle: Zbigniewa Zapasiewicza „Pan Cogito”, Jana Peszka „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”, Bronisława Wrocławskiego „Sex, prochy & Rock and Roll”, Wojciecha Pszoniaka „Belfer!” i Andrzeja Seweryna „Wokół Szekspira”.
W tym roku w pokazie mistrzowskim zobaczymy Jerzego Stuhra w spektaklu "Kontrabasista"
Więcej na: www.ckagora.pl




9.02.2013


Dziś swoje osiemdziesiąte urodziny świętuje Tadeusz Malak - wspaniały aktor, wieloletni przyjaciel WROSTJA, laureat pierwszej nagrody przyznanej podczas Festiwalu w 1967 roku za spektakl "W środku życia".
Z okazji jubileuszu życzymy wszystkiego najlepszego!


6.02.2013

O TEATRZE JEDNOOSOBOWYM W MIESIĘCZNIKU ODRA


W lutowej "Odrze", w dziale sygnały, można przeczytać tekst dotyczący Festiwali organizowanych pod znakiem Hamleta w 2012 roku pt. "SPOTKANIA Z TEATREM JEDNOOSOBOWYM" (strony 136-138)
Zapraszamy do lektury!


31.01.2013

MIĘDZYNARODOWE FESTIWALE
TEATRÓW JEDNEGO AKTORA 2013


Publikujemy listę tegorocznych festiwali teatrów jednego aktora, których daty mamy potwierdzone.


MONOCLE” - MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MONODRAMU
1-7 marca 2013, Sankt Petersburg (Rosja)

„ARMMONO” - MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MONODRAMU
26-30 kwietnia 2013, Erewań (Armenia), w programie Dzień Polski

„TEATR w REMIZIE” - SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
14 lipca – 13 sierpnia 2013, Hel (Polska)

„MARIA” - MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MONODRAMÓW KOBIECYCH
2-7 października 2013, Kijów (Ukraina)

CHEB - FESTIWAL TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
październik 2013, Cheb (Czechy)

„WROSTJA” - WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
„OFTJA” - Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora
19-21 października 2013, Wrocław (Polska)

„TSTJA” - TORUŃSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
22–24 listopada 2013, Toruń (Polska)



31.01.2013

ZNAMY DATĘ WROSTJA 2013!



W 2013 roku Spotkania odbędą się w dniach 19-21 października.

W programie m.in.:

* 42. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora (19-20.10.2013)
- w przesłuchaniach konkursowych ocenianych przez jury wystąpi 10 aktorów).
- spektakle towarzyszące:
laureat Turnieju Teatrów Jednego Aktora SAM NA SCENIE, Słupsk 2013
laureat XIV FeTA – Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich, Wrocław 2013
- pokaz mistrzowski

*Dzień Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Fila we Wrocławiu (21.10.2013)
- Sesja
- Etiudy studentów PWST
- spektakle mistrzów


30.01.2013

MONOSYTUACJE WE WROCŁAWSKIM
INSTYTUCIE GROTOWSKIEGO!


Dziesięć monodramów zobaczymy na scenie Instytutu Grotowskiego w ramach cyklu małych form teatralnych „Monosytuacje”, w tym: „Moskwę Pietruszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego, „Egzorcystę” wrocławskiego zespołu Ad Spectatores, „Wyjścia” Aleksandry Kugacz oraz dwie produkcje współpracującego z Instytutem Grotowskiego Studia Matejka „The Woman Decomposed” w wykonaniu Gemy Galiany i „Charmolypi” Alexandry Kazazou, a także „The Echoes off the Walls Underground Are Louder Than Your Footsteps Above Me"- spektakl Anthony’ego Nikolcheva znanego już uczestnikom WROSTJA 2009 z monodramu „Zobacz, czego ja nie zrozumiałem”. Przegląd zapowiada się naprawdę ciekawie i będziemy w nim aktywnie uczestniczyć. Kto wie, może któryś ze spektakli pojawi się w programie tegorocznych Spotkań?
Serdecznie polecamy! Pierwszy spektakl już 1 lutego br.

Więcej na: www.wroclaw.pl




21.01.2013

GRAND PRIX DLA AGNIESZKI PRZEPIÓRSKIEJ


Zakończyły się I Warmińskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora „SOLO”.
Podczas Festiwalu zaprezentowało się 10 aktorów, 9 spektakli konkursowych brało udział w konkursie, jeden był pozakonkursowy.

Jury w składzie Marek Brand, Wiesław Geras, Janina Tomaszewska przyznało nagrody:

- Grand Prix dla Agnieszki Przepiórskiej za monodram „I będą święta”.
Nagrody indywidualne:
- Łukasz Matuszek za monodram „Russkij Ostrov”
- Mateusz Olszewski za monodram „Novecento”
- Anna Wojnarowska za monodram „Ismena-nieopisana siostra
Wyróżnienie otrzymał Dariusz Sosiński za monodram „Tancerz mecenasa Kraykowskiego”.

Organizatorem Spotkań byli Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, a szefową znakomicie zorganizowanej imprezy Marta Andrzejczyk.



14.01.2013

I WARMIŃSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA „SOLO”


W dniach 18-19 stycznia 2013 odbędą się I Warmińskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora „SOLO” - nowe wydarzenie w tej części Polski promujące monodram jako formę artystycznej ekspresji.
Dyrektor artystyczny WROSTJA, który będzie członkiem jury, nie będzie miał łatwo :) W konkursie rywalizuje dwóch laureatów OFTJA 2012 (część konkursowa WROSTJA) - Mateusz Olszewski i Agnieszka Przepiorska. Serdecznie polecamy i trzymamy kciuki. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.
Więcej na: www.mok.olsztyn.pl




10.01.2013

UKAZAŁA SIĘ GAZETKA PODSUMOWUJĄCA WROSTJA 2012


Gazetka festiwalowa 99 powstała pod redakcją Elwiry Militowskiej i przyjaciół WROSTJA.
Wersję papierową rozesłaliśmy już do zainteresowanych, wersję elektroniczną można pobrać ze strony:

gazetka pofestiwalowa WROSTJA 2012


Zapraszamy do lektury!


8.01.2013

W 2013 PODSUMOWUJEMY 2012


W 2012 roku odbyło się 6 Festiwali/ Spotkań Teatrów Jednego Aktora pod znakiem HAMLETA:

1) Międzynarodowe Spotkania Teatrów Jednego Aktora – 29-31.03. (Teatr Polski w Warszawie)
2) Spotkania Teatrów Jednego Aktora „Teatr w Remizie” – 8-31.07. (Hel)
3) Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku – 17.10.-22.11. (12 miast Dolnego Śląska)
4). Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora (w konkursie wystąpiło 10 aktorów oraz laureaci Turnieju Teatrów Jednego Aktora SAM NA SCENIE w Słupsku i Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich Agora we Wrocławiu) – 20-21.10. (Wrocław)
5) Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora – 20-23.10. (Wrocław)
6) Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora – 23-25.11. (Toruń)


W tych 6 Festiwalach/ Spotkaniach wzięło udział 35 aktorów z Polski i świata (Armenia, Białoruś, Estonia, Litwa, Indie, Japonia, Rosja, Ukraina). Odbyło się 59 spektakli. Monodramy prezentowano w 16 miastach Polski (Boguszów-Gorce, Bolesławiec, Chojnów, Duszniki-Zdrój, Głogów, Hel, Jawor, Legnica, Strzelin, Szczawno-Zdrój, Toruń, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Zgorzelec, Ziębice).

W 2012 roku we Wrocławiu odbył się 99. Festiwal i 100 w Toruniu.

Łącznie w latach 1966–2012 miało miejsce 100 Festiwali/ Spotkań Teatrów Jednego Aktora: we Wrocławiu, Toruniu, na Dolnym Śląsku, w Warszawie i Helu. Odbyło się 1176 spektakli. Wystąpiło 573 aktorów z 30 państw: Albanii, Armenii, Australii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Egiptu, Estonii, Grecji, Indii, Izraela, Japonii, Kamerunu, Litwy, Maroka, Mongolii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.


7.01.2013

NIE ŻYJE ANDRZEJ ŻUROWSKI


Z głębokim smutkiem informujemy, że 5 stycznia wieczorem zmarł Andrzej Żurowski - wybitny krytyk teatralny, znawca Szekspira, przyjaciel WROSTJA . Zawsze życzliwy, gotowy do pomocy i rady. W ubiegłym roku przekazał nam tekst do kolejnej „czarnej książeczki z Hamletem" -„Scenariusze szekspirowskie".

Tak wspomina Andrzeja Żurowskiego Prezes Zarządu Klubu Krytyki Teatralnej red. Tomasz Miłkowski:
„Pozostawił po sobie wiele ważnych książek, w tym monumentalny cykl poświęcony obecności Szekspira na polskiej scenie i wielką książkę szkiców Czytając Szekspira, drugą obok szkiców Jana Kotta tak głęboką i wszechstronną opowieść o wszystkich dziełach najwybitniejszego dramaturga europejskiego, jaką napisano w języku polskim. W ostatnich latach podjął studia nad dokonaniami Heleny Modrzejewskiej, które zaowocowały nowymi książkami i znaleziskami w amerykańskich archiwach.
Wiele lat poświęcił Andrzej Żurowski tworzeniu środowiska krytyków teatralnych w Polsce i na świecie, przez kilka kadencji pełnił funkcje przewodniczącego polskiej sekcji AICT/IATC, a także wiceprzewodniczącego międzynarodowych władz Stowarzyszenia – od roku 2000 był honorowym prezesem Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i honorowym wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. Po raz ostatni wystąpił w tej roli podczas Kongresu AICT/IATC w Warszawie w marcu ubiegłego roku, kiedy jako krytyk senior otwierał obrady tego największego na świecie spotkania krytyków teatralnych”


13.12.2012

WYJAŚNIENIE


Ponieważ otrzymaliśmy kilka pytań o wielokrotnie zapowiadaną pozycję w serii „Czarna Książeczka z Hamletem” czujemy się zobligowani do wyjaśnienia sytuacji.
Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru ceniąc sobie dorobek wielokrotnie nagradzanego podczas WROSTJA Janusza Stolarskiego, od kilku lat zabiega o wydanie książki o aktorze. Niestety mimo wstępnych rozmów z kolejnymi autorami, którzy wyrazili chęć napisania tekstu (Mirosławem Kocurem Lechem Ranczakiem, Ewą Obrębowską – Piasecką) nie udało się doprowadzić sprawy do końca. W 2011 roku podjęła się i wywiązała z tego zadania Elwira Militowska. Tekst pt. „OBSZARY TEATRU JANUSZA STOLARSKIEGO” powstał i uzyskał pozytywne recenzje i opinie profesorów Mirosława Kocura, Janusza Deglera, Andrzeja Żurowskiego oraz redaktorów Marii Lubienieckiej i Krzysztofa Kucharskiego.
Niestety nie udało się uzyskać zgody Janusza Stolarskiego na wydanie napisanej przez Elwirę Militowską książki. Efektem tej decyzji było to, że zapowiadane na jesień 2012 roku spotkania promocyjne w Poznaniu, Wrocławiu i Toruniu, którym towarzyszyć miała prezentacja ostatniego spektaklu Janusza Stolarskiego „ORFEUSZ i EURYDYKA.” nie odbyły się.
Jest nam tym bardziej przykro, że wydanie książki i planowany na koniec września 2012 roku w Poznaniu Festiwal Janusza Stolarskiego, podczas którego miała odbyć się promocja, sesja oraz prezentacja wszystkich spektakli Janusza Stolarskiego przygotowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Teatralnym ANTRAKT przez kilka miesięcy. Niestety Stowarzyszenie ANTRAKT odstąpiło od porozumienia i zwróciło uzyskaną na ten cel dotację z Urzędu Miasta Poznania.
W związku z tym, że WTPT poniosło znaczące koszty związane z przygotowaniem publikacji (m.in. finansowe - honoraria autorskie i wydawnicze) cały czas ma nadzieję na wydanie gotowego tekstu...



12.12.2012

KOLEJNA DZIESIĄTKA CZARNEJ SERII


W końcówce roku pracujemy nad wydawnictwami, które ukażą się w cyklu „Czarna książeczka z Hamletem” w 2013.
Zakończono już prace redakcyjne nad publikacją "Scenariusze Szekspirowskie". Książeczka zawiera pięć scenariuszy autorstwa prof. Andrzeja Żurowskiego, z których część wykorzystano już do spektakli, prezentowanych na festiwalach teatrów jednego aktora, przez aktorów - Krzysztofa Gordona, Wiesława Komasę czy Piotra Kondrata. Obecnie próby do spektaklu "Lady", w oparciu o tekst tragedii Williama Szekspira, rozpoczęła Anna Skubik.
Drugą pozycją w naszym kalendarzu jest tekst autorstwa Ireny Wolickiej pt. „Studium o aktorce” dotyczący wybitnej artystki ukraińskiej Lidii Danylczuk. Liczymy, że książeczka będzie miała swoją premierę podczas Spotkań Teatrów Jednego Aktora na Helu w 2013 roku. Aktualnie czekamy również na tekst o Bronisławie Wrocławskim, którego napisania podjął się Jacek Wakar.
O kolejnych pomysłach i postępach wydawniczych będziemy informować systematycznie.


6.12.2012

DZIEŃ POLSKI NA FESTIWALU W ARMENII


Dyrektor erewańskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora ARMMONO oraz Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Armenii zapraszają na
DZIEŃ POLSKI w ARMENII, który odbędzie się w dniach 26-30 kwietnia 2013

Skład grupy artystycznej na XI. FESTIWAL ARMMONO 2013:

BOGUSŁAW KIERC (profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktor, reżyser, laureat wielu nagród teatralnych, pisarz), ANNA SKUBIK (aktorka), KRZYSZTOF GRABOWSKI (aktor), MATEUSZ OLSZEWSKI (aktor), red. TOMASZ MIŁKOWSKI (dziennikarz, prezes Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy), WIESŁAW GERAS, (prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru dyrektor Festiwali Teatrów Jednego Aktora w Polsce (Wrocław, Toruń, Warszawa, Hel), PIOTR BORKOWSKI (dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki, wydawca serii książek o Teatrze Jednego Aktora)

SPEKTAKLE :
BOGUSŁAW KIERC „MÓJ TRUP”
ANNA SKUBIK „ZŁAMANE PAZNOKCIE” oraz „FEDRA”
KRZYSZTOF GRABOWSKI „MIŁKA”
MATEUSZ OLSZEWSKI „NOVOCENTO”

WYSTĄPIENIA na konferencji/sesji:
TOMASZ MIŁKOWSKI – Teatr w Polsce
BOGUSŁAW KIERC – Moja praca ze studentami
WIESŁAW GERAS - Festiwale Teatrów Jednego Aktora w Polsce


6.12.2012

I WARMIŃSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA "SOLO"


Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza do uczestnictwa w
I Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora "SOLO"!
Konkurs odbędzie się w dniach 18-19 stycznia 2013 roku!
W jury zasiądzie Wiesław Geras, Janina Tomaszewska i Marek Brand.
Pula nagród wynosi 5000 zł.
Zgłoszenia można przesyłać do do 5 stycznia 2013 roku!
Regulamin i karta zgłoszenia na
http://www.mok.olsztyn.pl



20.11.2012

ZBIORY WROSTJA W ZAKŁADZIE NARODOWYM
IM. OSSOLIŃSKICH


W Narodowym Zakładzie im. Ossolińskich odbyło się spotkanie finalizujące rozmowy dotyczące stworzenia w Ossolineum centrum dokumentacji dotyczącej teatru jednego aktora. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor Zakładu - Dr Adolf Juzwenko oraz dyrektorzy WROSTJA - Wiesław Geras (Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru) i Piotr Borkowski (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu). Ustalono, że wszelkie materiały zebrane przez lata w biurze WROSTJA (programy, plakaty, scenariusze, zapisy spektakli oraz druki z festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych) będą systematycznie przekazywane do Ossolineum, gdzie zostaną opracowywane i udostępnione.
Umowa, która określa zasady współpracy jest już w fazie konsultacji.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do uzupełniania zbiorów WROSTJA.


28.11.2012

Relacja fotograficzna
z WROCŁAWSKICH SPOTKAŃ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA


Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej autorstwa Macieja Szweda
z tegorocznych Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora,
które odbyły się w dniach 20-23 października 2012 r. w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Filia we Wrocławiu.
Zdjęcia znajdują się w galerii fotografii na:

http://www.okis.pl




27.12.2012

PROMOCJA CZARNEJ KSIĄŻECZKI W TORUNIU I...


Podczas TSTJA, w ramach imprez towarzyszących odbyła się promocja publikacji z serii "Czarna książeczka z Hamletem" pt. „Birute Mar. Bez Maski”. W spotkaniu uczestniczyła aktorka Birute Mar oraz autorka książki Liucija Armonaite.
Dyrektor Festiwalu przygotował na tą okazję specjalny upominek przywieziony z Wrocławia - obraz autorstwa Witolda Liszkowskiego, na którym widnieje Hamlet (znak Spotkań TJA stworzony przez Eugeniusza Geta-Stan ) oraz wizerunek aktorki, ujęte w charakterystyczną dla wrocławskiego artysty formę. Wręczeniu pracy litewskiej aktorce towarzyszyło wiele pozytywnych emocji :)

Uroczysta promocja książki wydanej przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu jest kolejną, ze zorganizowanych już na Festiwalach: we Wrocławiu, Armenii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Ambasadzie Litewskiej w Warszawie i Ambasadzie Polskiej w Wilnie.


6.12.2012

DZIEŃ POLSKI NA FESTIWALU W ARMENII


Dyrektor erewańskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora ARMMONO oraz Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Armenii zapraszają na
DZIEŃ POLSKI w ARMENII, który odbędzie się w dniach 26-30 kwietnia 2013

Skład grupy artystycznej na XI. FESTIWAL ARMMONO 2013:

BOGUSŁAW KIERC (profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktor, reżyser, laureat wielu nagród teatralnych, pisarz), ANNA SKUBIK (aktorka), KRZYSZTOF GRABOWSKI (aktor), MATEUSZ OLSZEWSKI (aktor), red. TOMASZ MIŁKOWSKI (dziennikarz, prezes Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy), WIESŁAW GERAS, (prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru dyrektor Festiwali Teatrów Jednego Aktora w Polsce (Wrocław, Toruń, Warszawa, Hel), PIOTR BORKOWSKI (dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki, wydawca serii książek o Teatrze Jednego Aktora)

SPEKTAKLE :
BOGUSŁAW KIERC „MÓJ TRUP”
ANNA SKUBIK „ZŁAMANE PAZNOKCIE” oraz „FEDRA”
KRZYSZTOF GRABOWSKI „MIŁKA”
MATEUSZ OLSZEWSKI „NOVOCENTO”

WYSTĄPIENIA na konferencji/sesji:
TOMASZ MIŁKOWSKI – Teatr w Polsce
BOGUSŁAW KIERC – Moja praca ze studentami
WIESŁAW GERAS - Festiwale Teatrów Jednego Aktora w Polsce


6.12.2012

I WARMIŃSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA "SOLO"


Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza do uczestnictwa w
I Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora "SOLO"!
Konkurs odbędzie się w dniach 18-19 stycznia 2013 roku!
W jury zasiądzie Wiesław Geras, Janina Tomaszewska i Marek Brand.
Pula nagród wynosi 5000 zł.
Zgłoszenia można przesyłać do do 5 stycznia 2013 roku!
Regulamin i karta zgłoszenia na
http://www.mok.olsztyn.pl



20.11.2012

ZBIORY WROSTJA W ZAKŁADZIE NARODOWYM
IM. OSSOLIŃSKICH


W Narodowym Zakładzie im. Ossolińskich odbyło się spotkanie finalizujące rozmowy dotyczące stworzenia w Ossolineum centrum dokumentacji dotyczącej teatru jednego aktora. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor Zakładu - Dr Adolf Juzwenko oraz dyrektorzy WROSTJA - Wiesław Geras (Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru) i Piotr Borkowski (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu). Ustalono, że wszelkie materiały zebrane przez lata w biurze WROSTJA (programy, plakaty, scenariusze, zapisy spektakli oraz druki z festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych) będą systematycznie przekazywane do Ossolineum, gdzie zostaną opracowywane i udostępnione.
Umowa, która określa zasady współpracy jest już w fazie konsultacji.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do uzupełniania zbiorów WROSTJA.


28.11.2012

Relacja fotograficzna
z WROCŁAWSKICH SPOTKAŃ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA


Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej autorstwa Macieja Szweda
z tegorocznych Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora,
które odbyły się w dniach 20-23 października 2012 r. w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Filia we Wrocławiu.
Zdjęcia znajdują się w galerii fotografii na:

http://www.okis.pl




27.12.2012

PROMOCJA CZARNEJ KSIĄŻECZKI W TORUNIU I...


Podczas TSTJA, w ramach imprez towarzyszących odbyła się promocja publikacji z serii "Czarna książeczka z Hamletem" pt. „Birute Mar. Bez Maski”. W spotkaniu uczestniczyła aktorka Birute Mar oraz autorka książki Liucija Armonaite.
Dyrektor Festiwalu przygotował na tą okazję specjalny upominek przywieziony z Wrocławia - obraz autorstwa Witolda Liszkowskiego, na którym widnieje Hamlet (znak Spotkań TJA stworzony przez Eugeniusza Geta-Stankiewicza) oraz wizerunek aktorki, ujęte w charakterystyczną dla wrocławskiego artysty formę. Wręczeniu pracy litewskiej aktorce towarzyszyło wiele pozytywnych emocji :)

Uroczysta promocja książki wydanej przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu jest kolejną, ze zorganizowanych już na Festiwalach: we Wrocławiu, Armenii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Ambasadzie Litewskiej w Warszawie i Ambasadzie Polskiej w Wilnie.


26.12.2012

NAGRODY TORUŃSKICH SPOTKAŃ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA


NAGRODA KAPITUŁY PUBLICZNOŚCI
za najlepsze przedstawienie 27 TSTJA 2012
 CARYL SWIFT
za monodram "Matka Mejra i jej dzieci"
 
NAGRODA JURY ZWIĄZKU ARTYSTÓW SCEN POLSKICH
za kreacje aktorskie
BIRUTE MAR
za monodram "Antygona"
 
NAGRODA JEDNEGO WIDZA DLA JEDNEGO AKTORA
ufundowana przez Sklepy Zoologiczne "Nerro"
 SŁAWOMIR MACIEJEWSKI
za monodram "Cosi, Gdziesi, Kajsi, Ktosi"
 
SPECJALNA NAGRODA UFUNDOWANA PRZEZ PANA JANA MROZOWSKIEGO
 OLGIERD ŁUKASZEWICZ
za monodram "Psalmy Dawida"

Więcej na: http://www.bajpomorski.art.pl




16.11.2012

TORUŃSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA


PROGRAM SPOTKAŃ:

23 listopada 2012, piątek
godz. 18:00 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
Olgierd Łukaszewicz - PSALMY DAWIDA
godz. 19.30 SPOTKANIE PO LATACH
rozmowa Olgierda Łukaszewicza z publicznością
godz. 21:00 (Teatr im. W. Horzycy, foyer)
Sławomir Maciejewski - COSI, GDZIESI, KAJSI, KTOSI
24 listopada 2012, sobota
godz. 15.00
Laureaci 56 i 57 OKR "Sam na scenie" Słupsk 2011, 2012
Mateusz Nowak - TEATRALNOŚĆ
i
Kamila Winkler – NIE-WINNA?
godz. 16.30 Krzysztof Grabowski - PATRYK K.
godz. 18.00 Ewa Dąbrowska – MUR
godz. 20.00 Caryl Swift - MATKA MEJRA I JEJ DZIECI (Polska)
godz. 21:30 "URODZIŁAM SIĘ Z ŁOPATĄ"
spotkanie z Ryszardem Bilskim, autorem reportaży o Bałkanach oraz z twórcami przedstawienia
"Matka Mejra i jej dzieci"
25 listopada 2012, niedziela
godz. 14.00 BIRUTE MAR. BEZ MASKI
Spotkanie z litewską aktorką oraz promocja książki Liuciji Armonaite z serii
"Czarna książeczka z Hamletem"
godz. 17.00 Robert Hakobyan NAJSTARSZA PROFESJA (Armenia)
godz. 18.00 Birutė  Mar – ANTYGONA (Litwa)
godz. 20.30 Krzysztof Daukszewicz - POLSKA JEST NAJŚMIESZNIEJSZA
godz. 22.00 Wręczenie nagród i zakończenie festiwalu


Wszystkie wydarzenia Festiwalu odbywają się w Teatrze Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Więcej na stronie www.bajpomorski.art.pl



16.11.2012

NOWY FESTIWAL MONODRAMÓW


Do biura WROSTJA wpłynęła wiadomość o powołaniu do życia
I Ogólnopolskiego Festiwal Monodramów w Olsztynie.
Wstępny termin to 18 i 19 stycznia 2013.
Propozycję zostania jurorem olsztyńskiego festiwalu otrzymał dyrektor artystyczny WROSTJA
Wiesław Geras.


12.11.2012

POWOŁANIE NA HEL


Podczas tegorocznych WROSTJA wręczono dyrektorowi Gerasowi przywieziony z Helu dokument o takiej treści:

POWOŁANIE

Powołuję
Pana Wiesława Gerasa
na Dyrektora Artystycznego
Teatru w Remizie
w Helu
w Sezonie Artystycznym 2013

Jednocześnie upoważniam Pana Wiesława Gerasa
do podejmowania w moim imieniu wszelakich działań
związanych z organizacją Teatru w Remizie

Burmistrz Helu
Mirosław Wądołowski

Hel, 18 października 2012


Ponieważ dla lepszej organizacji życia kulturalnego najlepiej działać niezwłocznie i z dużym wyprzedzeniem oto jest:

PROGRAM SPOTKAŃ

BURMISTRZ HELU
prezentuje i zaprasza
do TEATRU w REMIZIE na
7. FESTIWAL TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
lipiec – sierpień 2013


14 - 16 lipca 2013
14 lipca - AGNIESZKA PRZEPIÓRSKA – I BĘDĄ ŚWIĘTA
15 lipca - spotkanie z Agnieszką Przepiórską
21 -22 lipca 2013
21 lipca - MATEUSZ OLSZEWSKI – NOVECENTO
22 lipca – spotkanie z Mateuszem Olszewskim
28 -30 lipca 2013
28 lipca - PIOTR KONDRAT - SHYLOCK, scenariusz Andrzej Żurowski wg Williama Szekspira
29 lipca – spotkanie z Piotrem Kondratem
30 lipca - PIOTR KONDRAT - HAMLET – spektakl w plenerze
4 – 6 sierpnia 2013
4 sierpnia - LIDIA DANYLCZUK - RYSZARD III – Wiliam Szekspir
5 sierpnia – spotkanie z Lidią Danylczuk
11 -13 sierpnia 2013
11 sierpnia - CARYL SWIFT - MATKA MEJRA I JEJ DZIECI
12 sierpnia – spotkanie z Caryl Swift
13 sierpnia - MATEUSZ NOWAK - TEATRALNOŚĆ

SALON WIEJSKA 82 (piątki)
Rozmowy o polskich aktorach (3 pierwsze rozmowy):
16 lipca TADEUSZ ŁOMNICKI – Tomasz Miłkowski, Jolanta Betkowska
2 sierpnia GUSTAW HOLOUBEK – Andrzej Żurowski
9 sierpnia ANDRZEJ ŁAPICKI – Olgierd Łukaszewicz

Wszyscy aktorzy są laureatami Międzynarodowych Festiwali Teatrów Jednego Aktora, Ogólnopolskich Festiwali Teatrów Jednego Aktora, Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego
Aktora oraz Turnieju Teatrów Jednego Aktora SAM NA SCENIE w SŁUPSKU.

KIEROWNIK ARTYSTYCZNY SPOTKAŃ
Wiesław Geras

Wrocław/Hel, listopad 2012



6.11.2012

Kolejne spektakle w ramach 13. PREZENTACJI MONODRAMÓW
NA DOLNYM ŚLĄSKU w Zgorzelcu i Wałbrzychu


Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku, która towarzyszy Wrocławskim Spotkaniom Teatrów Jednego Aktora od 2000 roku, odbyła się w październiku 2012 roku w dziesięciu miastach regionu. W listopadzie będzie jeszcze można zobaczyć teatry jednoosobowe w Zgorzelcu i Wałbrzychu.

Na scenie zaprezentują się laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora Anna Skubik i Agnieszka Przepiórska (OFTJA 2012). Serdecznie polecamy!!!

9.11.12, godz. 18.00, Zgorzelec
Miejski Dom Kultury ul. Parkowa 1
ANNA SKUBIK, „FEDRA”
reżyseria: Bogusław Kierc

22.11.12, godz. 19.00, Wałbrzych, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, pl. Teatralny 1
AGNIESZKA PRZEPIÓRSKA „I BĘDĄ ŚWIĘTA”
reżyseria: Piotr Ratajczak


5.11.2012

TYGODNIK PRZEGLĄD RELACJONUJE WROSTJA


W bieżącym numerze Tygodnika PRZEGLĄD ukazało się omówienie tegorocznych WROSTJA.
Serdecznie polecamy artykuł "Samotnicy rosną w siłę" autorstwa Tomasza Miłkowskiego.

"Po raz 46. na Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, a po raz 41. podczas konkursu w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu spotkali się teatralni samotnicy. Kryzys sprzyja teatrowi jednego aktora, ponieważ koszty przygotowania i wystawienia monodramu są o wiele niższe niż spektaklu z dużą obsadą; teatry więc, borykając się z niedoborami w kasie, łatają często repertuar propozycjami jednoosobowymi. Dziś niemal każdy teatr ma w ofercie spektakl jednoosobowy. Nie wszyscy jednak się sprawdzają w tej poetyce. Bywało, że nawet wybitni aktorzy przeżywali katastrofy..."


2.11.2012

INDEKS POPRAWIONY I UZUPEŁNIONY


Po 45 latach WROSTJA zebraliśmy dane dotyczące dat, liczb, nazwisk i nagród.
Wszystko to można znaleźć w nowym poprawionym i uzupełnionym wydaniu "INDEKSU AKTORÓW I SPEKTAKLI SPOTKAŃ Z TEATREM JEDNEGO AKTORA we Wrocławiu, Toruniu, na Dolnym Śląsku i w Warszawie w latach 1966-2011"
Kilkadziesiąt egzemplarzy indeksu zostało już rozesłanych do bibliotek w całej Polsce.


25.10.2012

O CZARNEJ SERII W MIESIĘCZNIKU TEATR


W aktualnym numerze Miesięcznika Teatr opublikowano tekst dotyczący serii "Czarna książeczka z Hamletem" wydawanej przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) i Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru.
Tekst autorstwa Katarzyny Flader-Rzeszowskiej nosi tytuł "Teatr świadomego wyboru. O pewnej nieseryjnej serii"
Serdecznie polecamy!

"Monodram to forma trudna nie tylko dla aktora, ale również wymagająca więcej od widza. Jak się okazuje, nie łatwiejsza dla tych, którzy zajmują się próbą krytycznego i historyczno-teoretycznego opisu tego zjawiska. Na palcach jednej ręki można wymienić książki, które podejmują problematykę monodramu w Polsce. A przecież nie jest tak, że ta forma nie inspiruje wykonawców, że nie ma o czym pisać. Wręcz przeciwnie, każdego roku powstają nowe, często interesujące i wartościowe, przedstawienia. Główne festiwale teatrów jednego aktora w Polsce mają już po kilkadziesiąt lat. Jest więc co zbierać, zestawiać, analizować, podsumowywać".
Miesięcznik TEATR nr 10/2012 (1143)
Więcej na: http://www.teatr-pismo.pl/czytelnia/269/teatr_swiadomego_wyboru._o_pewnej_nieseryjnej_serii/



24.10.2012


ZAKOŃCZYŁY SIĘ
WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA.


Tegoroczne WROSTJA, które odbyły się w PWST im. L. Solskiego Filia we Wrocławiu cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem publiczności. W części konkursowej Festiwalu (41. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora) wzięło udział dwunastu aktorów, którzy zaprezentowali się ze swoimi spektaklami przed wymagającym jury. Jego największe uznanie (i nagrody finansowe) uzyskały trzy spektakle: „Novecento” w wykonaniu Mateusza Olszewskiego, „I będą święta” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej i „maria S.” w wykonaniu Eweliny Ciszewskiej.
Nie przyznano Grand Prix OFTJA, do którego potrzebne są trzy jednakowe wskazania członków jury, niemniej jednak, dwa spektakle zyskały przychylność czterech jurorów (szczegóły w protokole poniżej).
Nagrody towarzyszące OFTJA trafiły do czterech aktorów min.
Nagrodę Prezydenta Wrocławia zdobyła Caryl Swift, a Nagrodę Ośrodka Kultury i Sztuki
Ewa Dąbrowska z Teatru Żydowskiego w Warszawie.
W części międzynarodowej WROSTJA zaprezentowali się aktorzy z Białorusi, Ukrainy, Indii i Japonii. Niezwykłe zróżnicowanie tych spektakli niewątpliwie pozwoliło zapoznać się wszystkim gościom z różnymi odmianami teatrów jednego aktora.
Zakończenie Festiwalu odbyło się 23 października o godzinie 20.00. Wzięli w nim udział goście Festiwalowi, władze PWST Fila we Wrocławiu oraz przedstawiciele władz województwa dolnośląskiego, którzy wręczyli nagrody. Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego z rąk pana Dominika Kłosowskiego otrzymała Larysa Kadyrowa z Ukrainy, Nagrodę Prezydenta Wrocławia, z rąk dyrektorów Festiwalu – Piotra Borkowskiego i Wiesława Gerasa - Walery Szuszkiewicz z Białorusi.
Dużą niespodzianką było przyznanie Nagrody Wojewody Dolnośląskiego – Wiesławowi Gerasowi, który od 46 lat organizuje Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora i jest promotorem tego nurtu teatralnego w Polsce i za granicą. W imieniu Wojewody nagrodę (niedźwiedzia ślężańskiego) wręczył pan Henryk Koczan.
Wszyscy goście Festiwalowi, wśród których byli m.in. dyrektorzy festiwalu teatrów jednego aktora w Słupsku, Toruniu, na Helu i Ukrainie zgodnie gratulowali znakomitej organizacji i poziomu Wrocławskich Spotkań, do którego niewątpliwie przyczyniło się nowe miejsce – Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie Filia we Wrocławiu, w której WROSTJA będą już odbywać się rokrocznie.
Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym Festiwalu i zapraszamy za rok.
 
NAGRODY międzynarodowych WROCŁAWSKICH SPOTKAŃ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
Wrocław 20-23.10.2012 r.
(1) * Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Larysa Kadyrova (Ukraina)
 (2) * Nagroda Prezydenta Wrocławia - Walery Szuszkiewicz (Białoruś)
 (3) * Nagroda Wojewody Dolnośląskiego - Wiesław Geras
 (4) * Nagrody Rady Miejskiej Wrocławia - Oleksandra Lyuta (Ukraina, Lwów)
 (5) * Grand Prix Geras - Walery Szuszkiewicz (Białoruś)



22.10.2012

OGŁOSZENIE WYNIKÓW 41. OFTJA



Protokół Jury
41. Ogólnopolskiego Festiwalu
Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu



Jury w składzie:
- Janusz Degler
- Bogusław Kierc
- Krzysztof Kuliński
- Tomasz Miłkowski
- Lech Śliwonik - przewodniczący

Obejrzało w dniach 20 i 21 października 2012 roku 10 spektakli zakwalifikowanych przez
Radę OFTJA do finałowego spotkania.
Regulamin Festiwalu postanawia, że każdy juror ma do dyspozycji kwotę 2000 zł, którą przyznaje jako nagrodę spektaklowi uznanemu przez siebie za najlepszy i publicznie uzasadnia swoją decyzję.
Zgodnie z tą regułą, jurorzy w następujący sposób rozdysponowali swoje nagrody:


- Janusz Degler – dla spektaklu „maria S.” w wykonaniu Ewelina Ciszewskiej

- Bogusław Kierc – dla spektaklu „Novecento” w wykonaniu Mateusza Olszewskiego

- Krzysztof Kuliński – dla spektaklu „I będą święta” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej

- Tomasz Miłkowski – „I będą święta” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej

- Lech Śliwonik – dla spektaklu dla spektaklu „Novecento” w wykonaniu Mateusza Olszewskiego


Fundatorem nagród jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W wyniku wspólnej dyskusji jurorzy przyznali następujące nagrody zgłoszone organizatorom OFTJA:

- „Szczebel do kariery”, za szczególnie wartościowy debiut młodego aktora otrzymuje Bartosz Mazurkiewicz. Nagroda ufundowana przez Wrocławski Towarzystwo Przyjaciół Teatru.

- Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Ewa Dąbrowska za spektakl „Mur”

- Nagroda dla najlepszego aktora z Dolnego Śląska, ufundowane przez Posła do Parlamentu
Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg – wyjazd do Brukseli otrzymuje: Ewelina Ciszewska za spektakl „maria S.”

Nagrodę Prezydenta Wrocławia (grafika), którą otrzymuje Caryl Swif za spektakl „Matka Mejra i jej dzieci”

Dyrektor Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora zaprasza spektakl „I będą święta”” wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej oraz spektakl „Novecento” w wykonaniu Mateusza Olszewskiegona 27. Festiwal Festiwali Teatrów Jednego Aktora w Toruniu w 2013 roku.


Na tym protokół zakończono.

J u r y


Wrocław, 21 października 2012 r.






30.09.2012

„DZIEŃ WROCŁAWSKI” NA FESTIWALU
TEATRÓW JEDNEGO AKTORA „MARIA” W KIJOWIE



Zaprzyjaźniony z WROSTJA Festiwal Teatrów Jednego Aktora „Maria” w Kijowie organizuje w ramach swojego święta „Dzień Wrocławski”. Wrocław jest cenionym w świecie ośrodkiem monodramu, a rekomendowane przez WROSTJA polskie spektakle, chętnie są prezentowane na różnych Festiwalach. Na festiwalu w Kijowie swoje monodramy zagrają wielokrotnie nagradzani na wrocławskich festiwalach aktorzy – Bogusław Kierc („Mój trup”) i Anna Skubik (Fedra). W ramach „Dnia” odbędzie się również promocja najnowszej 10 publikacji z cyklu „Czarna książeczka z Hamlet” pt. „Larysa Kadyrowa. Szczęśliwa samotność aktorki”, w której wezmą udział dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Piotr Borkowski oraz dyrektor artystyczny Wrocławskich Spotkań Jednego Aktora Wiesław Geras.
4.10.2012, Kijów, Ukraina, Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny Ivana Franki, Franko Square 3


16.09.2012

13. PREZENTACJA MONODRAMÓW NA DOLNYM ŚLĄSKU


Program tegorocznych prezentacji, które towarzyszą co roku WROSTJA jest już gotowy.
W tym roku spektakle jednoosobowe będzie gościć 13 instytucji w 12 miastach Dolnego Śląska: Bolesławiec, Legnica, Szczawno Zdrój, Zgorzelec, Wałbrzych, Boguszów Gorce, Chojnów, Duszniki Zdrój, Głogów, Jawor, Strzelin, Ziębice. Program Prezentacji w zakładce WROSTJA 2012/program festiwalu.
Serdecznie zapraszamy!


14.09.2012

SPEKTAKLE OFTJA 2012


Rada artystyczna 41. Ogólnopolskiego Festiwal Teatrów Jednego podczas obrad, które odbywały się w dniach
13-14 września ustaliła, że do udziału w 41.OFTJA
zostanie zaproszonych 10 spektakli.



1. MAŁGORZATA BOGDAŃSKA
Krystyna Janda
„MOJA DROGA B.”
scenariusz i reżyseria: Marek Koterski, premiera: 26.01.2012, czas: 75 min.
Spektakl Teatru Polonia z Warszawy

2. EWELINA CISZEWSKA
„MARIA S."
spektakl autorski, premiera: 20.03.2012, czas: 55 min.
absolwentka i doktorantka PWST. Fila we Wrocławiu,
współpracownik wrocławskiego Teatru Formy

3. EWA DĄBROWSKA
Ryszard Marek Gronski
„MUR"
reżyseria: Maciej Wojtyszko, premiera: 12.04. 2011, czas: 60 min.
spektakl Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie

4. MARCIN KWAŚNY
Wojtek Miłoszewski
„ROZKWAŚ POLAKA”
scenariusz Wojtek Miłoszewski
reżyseria: Marta Ogrodzińska-Miłoszewska, premiera: 10.09.2012, czas: 75 min.
absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, aktor warszawskiego Teatru Kwadrat
współtwórca i dyrektor artystyczny Teatru Praskiego w Warszawie

5. AGNIESZKA MANDAT
Magda Kupryjanowicz
„PO SCHODACH”
reżyseria: Lucy Sosnowska, premiera: 16.06.2011, czas: 60 min.
aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka i pedagog PWST w Krakowie, aktorka Narodowego Teatru Starego w Krakowie

6. EWELINA NIEWIADOWSKA
Cris Henry
„TO MOJA MARILYN MONROE”
scenariusz: Cris Henry i Ewelina Niewiadowska
reżyseria: Cris Henry, premiera: 13.04.2012, czas: 60 min.
aktorka, choreograf, instruktorka i reżyserka teatralna

7. MATEUSZ OLSZEWSKI
Alessandro Baricco
„NOVOCENTO”
scenariusz: Mateuz Olszewski
reżyseria: Marcin Brzozowski, premiera: 16.04.2011, czas: 65 min.
absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi
Gra w łódzkich teatrach – Teatrze Powszechnym, Teatrze Logos, Teatrze Nowym i Teatrze Szwalnia

8. AGNIESZKA PRZEPIÓRSKA
Piotr Rowicki
„I BĘDĄ ŚWIĘTA”
reżyseria: Piotr Ratajczak, premiera: 8.01.2012, czas: 55 min.
absolwentka Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Petersburgu. Grała m.in. w teatrach w Wałbrzychu Bielsko Białej, Warszawie

9. CARYL SWIFT
„MATKA MEJRA I JEJ DZIECI”
tekst w oparciu o „Jakbyś kamień jadła” Wojciecha Tochmana oraz „Urodziłam się z łopatą” Ryszarda Bilskiego
scenariusz: Stanisław Miedziewski i Caryl Swift
reżyseria: Stanisław Miedziewski, premiera: 6.01.2012, czas: 55 min.
aktorka, tłumaczka, animator kultury

10. PIOTR ZAWADZKI
Bogusław Shaeffer
„AUDIENCJA”
reżyseria: Wojciech Leśniak i Piotr Zawadzki, premiera 9.09.2012, czas: 90 min.
aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu

Ze wszystkimi aktorami zakwalifikowanymi do konkursu będziemy kontaktować się indywidualnie po 16 września.



13.09.2012

PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ DO 41.OFTJA ZAKOŃCZONE


Zgodnie z regulaminem, 12 września 2012 r. upłynął termin zgłoszeń do 41. Ogólnopolskiego Festiwal Teatrów Jednego.
Do biura WROSTJA wpłynęło 16 kart dotyczących 16 spektakli.
Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Lista zgłoszonych spektakli w zakładce oftja2012


11.09.2012

KOMUNIKAT PRASOWY WROSTJA 2012


Wrocław, 11 września 2012 r.
Komunikat prasowy WROSTJA nr 1


Najmniejsze teatry
w salach wrocławskiej PWST


W dniach 20-23 października 2012 odbędą się Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Po wielu latach „wędrówki”, festiwal znalazł swoje miejsce i od tego roku będzie się odbywał w nowym budynku wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.



Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora to najstarszy na świecie festiwal monodramu. W tym roku jest kilka nowości.
Po pierwsze - termin festiwalu. Stali bywalcy przyzwyczaili się, że czas rezerwują w listopadzie. Od 2012 roku jednak WROSTJA, po jubileuszu 45-lecia, powróciły do swoich korzeni i terminu październikowego.
Po drugie - miejsce. W końcu, po wielu latach „wędrówki”, min. po Wrocławskim Teatrze Lalek, Teatrze Polskim, Capitolu, Instytucie Grotowskigo, Spotkania będą miały swoje stałe miejsce w nowym budynku PWST. Filia we Wrocławiu przy ul. Baraniborskiej 59, który będzie teraz „domem” tej najintymniejszej sztuki. Organizatorzy liczą na to, że w tym miejscu aktorzy spotkają się ze studentami i profesorami prezentując teatr jednego aktora i dyskutując o nim.
Po trzecie - na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest bezpłatny.

Jak co roku w ramach WROSTJA pojawią się Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, które mają charakter konkursu i są okazją do konfrontacji monodramów realizowanych w Polsce. Do konkursu zgłosili się aktorzy z Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia czy Słupska.

W części międzynarodowej zobaczymy artystów z Białorusi, Indii, Japonii i Ukrainy.
W teatrze jednego aktora pojawi się taniec...

W ostatnim dniu WROSTJA po sesji poświęconej prof. Stanisławowi Stapfowi, współzałożycielowi wrocławskiej Szkoły Teatralnej i długoletniemu dyrektorowi Wrocławskiego Teatru Lalek, studenci zagrają swoje etiudy. W dwóch blokach zaprezentuje się wydział aktorski i lalkarski.

Głównymi organizatorami Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie. Fila we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru.

W załączeniu ramowy program Spotkań (zakładka "program festiwalu")
Lista teatrów biorących udział w konkursie, szczegółowe godziny prezentacji oraz lista spektakli prezentowanych na Dolnym Śląsku pojawią się wkrótce.
Miejsca na widowni (Wrocław) będzie można rezerwować od października pod numerem: 71 34 222 91 (Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS, Rynek-Ratusz 24) oraz mailowo: cik@okis.pl.


Kontakt dla mediów: Karolina Michalska-Cecot (kierownik realizacji WROSTJA)
tel. 071 344 28 64, wew. 212, e-mail: wrostja@okis.pl


30.08.2012

JAK WROCŁAWSKI "HAMLECIK" ZAWĘDROWAŁ NA HEL
O ZWIĄZKACH WROSTJA Z TEATRM W REMIZE
PISZE ELWIRA MILITOWSKA


Z punktu widzenia geografii, trudno sobie wyobrazić, żeby cokolwiek takiego czy podobnego mogło łączyć nasze miasto z Helem. Okazuje się jednak, że odległość nie jest przeszkodą, by tak być mogło, szczególnie jeśli do tego połączenia dochodzi na płaszczyźnie teatralnej. Tak więc od tego roku do końca świata i jeden dzień dłużej – jak rzekł burmistrz Helu Mirosław Wądołowski – będzie istnieć silna więź za sprawą osoby Wiesława Gerasa – pomysłodawcy i wieloletniego organizatora Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora oraz Ogólnopolskiego Festiwalu TJA, a także przeglądów w Toruniu i Warszawie, ojca kilku przeglądów mono zagranicą; obecnie również organizatora Spotkań Teatrów Jednego Aktora w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Helu. Ten nowy wątek w czterdziestopięcioletniej pracy na rzecz rozwoju ruchu teatru jednoosobowego okazał się zaskoczeniem nawet dla samego zainteresowanego.

Na początku tego roku Wiesław Geras odebrał telefon od Olgierda Łukaszewicza z propozycją przejęcia po nim wymyślonych i dotąd samodzielnie organizowanych Spotkań monodramów w Helu, które odbywają się od czasu, gdy...
Cały artykuł na: http://www.aict.art.pl/loia-mainmenu-71/2434-most-midzy-wrocawiem-a-helem




6.08.2012

ZAPRASZAMY DO ZGŁASZANIA MONODRAMÓW DO KONKURSU


Przypominamy, że monodramy do konkursu organizowanego w ramach WROSTJA - 41.OFTJA można zgłaszać do 12 września br.
Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu można pobrać ze strony WROSTJA.

www.wrostja.art.pl/formularz_oftja_2012.php




6.08.2012

O MONODRAMIE W MIESIĘCZNIKU TEATR


W aktualnym numerze miesięcznika TEATR (nr 7-8/2012) polecamy tekst pt. "Przeklęta czy błogosławiona samotność" opublikowany na str. 95.
O Warszawskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, zorganizowanych pod hasłem "Teatr polski i wschodni przyjaciele" - pisze Katarzyna Flader-Rzeszowska.

http://www.teatr-pismo.pl/




8.07.2012

MONODRAMY NA HELU


Rozpoczął się kolejny Festiwal powiązany z WROSTJA. Tym razem rekomendowane przez nas monodramy zostaną pokazane na Helu w ramach projektu „Teatr w Remizie”. Przedsięwzięciu temu przewodniczy Olgierd Łukaszewicz, który wraz z żoną Grażyną Marzec są gospodarzami Teatru w Remizie. Projekt trwa już pięć lat, w ciągu których publiczność nadmorskiej miejscowości mogła oglądać m.in. takich aktorów jak: Wiesław Komasa, Franciszek Franaszek, Ewa Dałkowska, Joanna Bogacka czy sam gospodarz Olgierd Łukaszewicz.
Obecny rok, to VI sezon Teatru w Remizie. Tym razem kierownikiem artystycznym jest Wiesław Geras, który do udziału w Spotkaniach zaprosił laureatów Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora - Annę Skubik, Krzysztofa Gordona, Krzysztofa Grabowskiego, Jagodę Rall i Wiaczesława Rybnikova z Estonii.
„Teatr w Remizie” rozpocznie się 8 lipca w niedzielę, a zakończy 31 lipca. Polecamy!


2.07.2012

O CZARNEJ SERII W MIESIĘCZNIKU "ODRA”


W wakacyjnym numerze miesięcznika ODRA polecamy tekst autorstwa Mariusza Urbanka pt. "Dziesięć czarnych książeczek z Hamletem" (str.154).


26.06.2012

„MONODRAMY W OKNIE”


"Wrocławski Hamlet" pojawi się w kolejnym polskim mieście! Tym razem WROSTJA rekomendowały spektakle na „mały festiwal” teatrów jednego aktora, który będzie organizować Teatr w Oknie (Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Długa 50/51).

Zarekomendowane spektakle to: FAL/STAF w wykonaniu Krzysztofa Gordona (Gdańsk – Sopot), MIŁKA i Patryk K. Krzysztofa Grabowskiego (Gdańsk), MÓJ TRUP Bogusława Kierca (Wrocław), HAMLET 24:00 i SHYLOCK SZEKSPIRA Piotra Kondrata (Warszawa), PSALMY DAWIDA Olgierda Łukaszewicza (Warszawa), TEATRALNOŚĆ Mateusza Nowaka (Lublin), MATKA MEJRA I JEJ DZIECI Caryl Swift (Słupsk), KONIEC Bartosza Mazurkiewicza (laureat festiwalu laureat Słupsk 2012), KALINA Jagody Rall (Warszawa), DYLEMAT NIEBIESKI Marka Sadowskiego (laureat festiwalu laureat Słupsk 2012), LETNIE MAŁŻEŃSTWO Marty Andrzejczyk (Olsztyn.
Organizatorzy festiwalu, w pierwszej kolejności, zdecydowali się zaprosić teatry jednoosobowe z okolic Pomorza.
Już w połowie sierpnia, mieszkańcy Gdańska będą mieli okazje obejrzeć laureatów wrocławskiego Festiwalu.
W listopadzie w Teatrze w Oknie, z monodramem "Mój trup", wystąpi wybitny wrocławski aktor Bogusław Kierc.


25.06.2012

POTWIERDZONY PROGRAM TEGOROCZNYCH WROSTJA


Zaakceptowano i potwierdzono program tegorocznych Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.
Z różnych powodów uległ on kilku modyfikacjom, ale ostatecznie mamy ciekawą propozycję - m.in po raz pierwszy na Festiwalu pojawią się aktorzy z Indii i Japonii.

W końcu Festiwal znalazł swój "dom" i wszystkie wydarzenia tegorocznego "święta monodramu" odbędą się w nowym budynku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Filia we Wrocławiu.
Zapraszamy wszystkich aktorów do zgłaszania spektakli do 41. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora.
Termin upływa 12 września br.
Szczegółowy program w zakładce - wrostja 2012/program festiwalu


1.05.2012

TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA „SAM NA SCENIE”
W SŁUPSKU ZAKOŃCZONY!



10 czerwca zakończył się Turniej Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie”. Podczas Festiwalu zostało zaprezentowanych 18 spektakli konkursowych i 2 pokazy specjalne - „Fedra” w wykonaniu Anny Skubik oraz „Matka Mejra” w wykonaniu Caryl Swift, która zaprezentowała przejmujący dramat oparty o reportaże dokumentujące tragedię czystek etnicznych na Bałkanach. Spektakl został zaproszony przez dyrektora artystycznego WROSTJA do udziału w 46. edycji Spotkań.
Jury słupskiego konkursu zgodnie podkreśliło, że poziom tegorocznego Turnieju był wyjątkowo wysoki, a nagrody zasłużone. Do udziału w 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu zaproszony został laureat pierwszej nagrody - Bartosz Mazurkiewicz ze spektaklem
„Koniec” wg S. Becketta.



Protokół
jury Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie”
57.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Słupsk, 8 – 10 czerwca 2012 r.


Jury w składzie:
Anna Skubik
Marzenna Wiśniewska
Wiesław Geras
Jan Zdziarski
po obejrzeniu 18 przedstawień konkursowych postanowiło przyznać:
- ex equo dwie pierwsze nagrody w wysokości 2 000 zł każda ufundowane przez Miasto Słupsk
Bartoszowi Mazurkiewiczowi za spektakl Koniec wg S. Becketta (Dębno, woj. zachodniopomorskie)
Kamili Winkler za spektakl Nie-winna? wg Hainricha Bolla (Zielona Góra, woj. lubuskie)
- ex equo dwie drugie nagrody w wysokości 1500 zł każda ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Aleksandrze Nowosadko za spektakl Słodka Dolly (Suwałki, woj. podlaskie)
Mikołajowi Prynkiewiczowi za spektakl Lata nauki Wilhelma Meistra wg J.W. Goethego i
Hamleta W. Szekspira (Słupsk, woj. pomorskie)
- ex equo trzy trzecie nagrody w wysokości 1000 zł każda
Marii Czaplewskiej za spektakl Ból fantomowy wg tekstów H. CH. Andersena i Marii
Czaplewskiej – ufundowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego
(Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie)
Mateuszowi Goli za spektakl Momo wg Romaina Gary – ufundowana przez Narodowe Centrum
Kultury (Racibórz, woj. śląskie)
Grzegorzowi Szlandze za Uśmiech Dostojewskiego na podstawie W. Nabokowa – ufundowana
przez Narodowe Centrum Kultury (Poznań, woj. wielkopolskie)

- cztery równorzędne wyróżnienia po 500 zł każde
Barbarze Frencer za spektakl Dzidzia wg S. Chutnik – ufundowane przez Samorząd Województwa
Pomorskiego (Lubań, woj. dolnośląskie)
Julii Kaczmarczyk za spektakl Podróż do zielonych cieni wg F. Methlinga – ufundowane przez
Samorząd Województwa Pomorskiego (Nowy Sącz, woj. małopolskie)
Paulinie Pajórek za spektakl E. E. wg O. Tokarczuk – ufundowane przez Samorząd Województwa
Pomorskiego (Puławy, woj. lubelskie)
Krystianowi Peście za spektakl Moja matka wg H. Klimko-Dobrzanieckiego – ufundowana przez
Narodowe Centrum Kultury, (Toruń, woj. kujawsko-pomorskie)

Nagrodę Starostwa Powiatowego w Słupsku w wysokości 1000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) za scenariusze i reżyserię wielu wyróżniających się monodramów jury przyznaje Stanisławowi Miedziewskiemu.

Nagrody rzeczowe Związku Artystów Scen Polskich dla wyróżniających się animatorów i reżyserów spektakli konkursowych jury przyznaje:
- Januszowi Michalikowi
- Małgorzacie Paszkier
- Anatolowi Wierzchowskiemu.

Nagrodę ufundowaną przez absolwenta pracy dyrektorskiej Antoniego Franczaka (bon prezentowy) otrzymuje Joanna Łupinowicz.

Zaproszenie do udziału w 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu otrzymuje Bartosz Mazurkiewicz.

Zaproszenie do udziału w 27. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w Toruniu otrzymuje Kamila Winkler.

Jury pragnie podkreślić bardzo wysoki poziom festiwalowych przedstawień, dzięki którym mierzyliśmy się z wieloma ludzkimi emocjami, pytaniami, problemami, dylematami, dramatami utrwalonymi w słowach, milczeniu, ruchu, obrazie. Wiele przedstawień rodziło się z potrzeby wewnętrznej, z dialogu z literaturą, muzyką, ze współczesnym światem. Często były wspólnym poszukiwaniem wykonawców i reżyserów, ale nie brakowało samodzielnych teatralnych wypraw. Wszyscy podjęli odważnie wyzwanie, by przekroczyć siebie i spróbować zamknąć w teatralnej metaforze kawałek prawdy o nas i otaczającym świecie. Cenne jest to, że nie tylko chcecie się uporać z egzystencjalnymi pytaniami, ale też odkryć dla siebie teatr, posmakować samotnej obecności na scenie, poczuć organicznie teatralną metamorfozę. Zobaczyliśmy wiele dobrego teatru, w którym skromność, minimalizm, oszczędność sprzyja intensywności osobowości scenicznych.
Jury dziękuje za wzorową organizację festiwalu dyrekcji, komisarzowi i pracownikom Słupskiego Ośrodka Kultury oraz wszystkim osobom zaangażowanym w powodzenie tego wydarzenia. Serdecznie gratulujemy, że w niełatwych warunkach remontów udało się tak wyśmienicie wypełnić festiwalowe dni przedstawieniami i wydarzeniami ubogacającymi konkursowe zmagania.

Na tym protokół zakończono.

Słupsk, 10 czerwca 2012



1.05.2012

FINAŁ TURNIEJU TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
SAM NA SCENIE w Słupsku


Już wkrótce Turniej teatrów jednego aktora „Sam na scenie”.
W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 8-10.06.2012 r.
Z powodu remontu Teatru Rondo spektakle konkursowe prezentowane będą na scenach Nowego Teatru im. Witkacego – Mała Scena ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku i Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” Ludwika Waryńskiego 2 w Słupsku.

Laureat Turnieju, jak co roku, wystąpi podczas Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.


15.05.2012

PIOTR KONDRAT W NOWYM MONODRAMIE
Shylock Szekspira


1 czerwca o godzinie 19.00 w katowickim teatrze Korez (pl. Sejmu Śląskiego 2) odbędzie się premiera spektaklu Shylock Szekspira w wykonaniu Piotra Kondrata.

Wg Williama Shakespeare „Kupiec wenecki”
Adaptacja : Andrzej Żurowski
Tłumaczenie: Leon Ulrich
Reżyseria: Marcin Ehrlich

Shakespeare w teatrze jednego aktora ukazuje widzom swój ludzki potencjał, ujawnia myśli i emocje dotyczące otaczającego nas świata. Dotyczy to także bohaterów Shakespeare’a.
Żyd Shylock w „Kupcu weneckim”, sztuce obrosłej złą, antysemicką tradycją, funkcjonuje w publicznej świadomości jak karykatura mściwego i upiornego Żyda. Jednak Shylock to portret człowieka w obliczu ekstremalnych doświadczeń życiowych i zapis przemian zachodzących w człowieku w obliczu tych doświadczeń.„Shylock” jako teatr jednego aktora to ważny żydowski głos w sprawienie tolerancji i nienawiści. To także spojrzenie na wartości chrześcijańskie
żydowskimi oczami. To żywy dialog tradycji żydowskiej i nie-żydowskiej odnaleziony w klasycznym tekście Shakespeare’a.

Piotr Kondrat ma w swoim dorobku wiele ról z repertuaru klasycznego i współczesnego. W sztukach Shakespeare’a grał Prospera w „Burzy”, Oberona w „Śnie nocy letniej” oraz Hamleta. Ta ostatnia rola w monodramach „12 scen z Hamletem” i „Hamlet 24.00” przyniosła mu wiele nagród na festiwalach teatralnych na całym świecie. Monodramy te grał blisko 150 razy w języku polskim i angielskim w Polsce, Rosji, Ukrainie, Łotwie Estonii, Armenii i Rumunii.
W tym roku wejdzie na ekrany film z jego udziałem „Syberiada polska”w reżyserii Janusza Zaorskiego.

TEMAT:
Nietolerancja, nienawiść, wartości chrześcijańskie w żydowskich oczach. SHYLOCK to najciekawsza część szekspirowskiego „Kupca weneckiego”. Szekspir pokazuje zawsze swoich bohaterów w ich wielkości i nędzy. Shylock nie jest tylko bogatym Żydem, rekinem finansjery – widzimy
go także jako biedaka, który wszystko stracił – nie tylko pieniądze, ale i ukochaną córkę.
Tekst Szekspira nabiera dzisiaj nowej aktualności. Prawie 70 lat po Holokauście odżywają stare resentymenty w obliczu atomowych zbrojeń irańsko-izraelskich.
Serce świata znowu bije w Jerozolimie. „Do mego noża pierś przygotuj swoją. Najbliżej serca…”




9.05.2012

PRZEGLĄD MONODRAMU WSPÓŁCZESNEGO W WARSZAWIE



W dniach 12- 20 maja 2012 w nowej siedzibie warszawskiego Teatru Konsekwentnego odbędzie się dziesiąta edycja Przeglądu Monodramu Współczesnego. Do Przeglądu zakwalifikowano 11 monodramów, w tym nagrodzony na 45. WROSTJA - "Patryk K" w wykonaniu Krzysztofa Grabowskiego. W programie Festiwalu również wrocławski spektakl "Rzecze Budda Chinaski", laureatki WROSTJA Justyny Szafran oraz najnowszy monodram Janusza Stolarskiego.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!
Więcej o programie tegorocznego Przeglądu na: http://www.przegladmonodramu.of.pl/


7.05.2012


MONOBALTIJA, MONOBAŁTYK
CZYLI ŚWIĘTO MONODRAMU W KOWNIE


Już jutro rozpoczyna się Festiwal Teatrów Jednego Aktora "Monobaltija".
Polskę reprezentować będzie Gabriela Muskała w znakomitym spektaklu "Podróż do Buenos Aires".
Festiwal będzie trwał w dniach 9-13 maja 2012.

Program Festiwalu

May 9th
16:00 – Press conference at Kaunas Chamber Theatre
17:00 – Opening Ceremony
17:30 – Maria Papadopoulou (Greece)
"DE SADE TO JUSTINE" (By C. Graužinis, based on Marquis de Sade)
(in Greek, with Lithuanian subtitles)
20:00 – Aleksej Boris (Germany)
Aristophanes "LYSISTRATA"
(in German)

May 10th
17:00 – Hans Nyberg (Sweden)
Ulf Evrén and Hans Nyberg "THE CLOWN OF GOD"
(in Swedish, with English subtitles)
19:00 – Jurij Andriuschenko (Moldova)
Olga Gavriliuk "ALEXANDER VERTINSKIJ. LORD'S FEAST"
(in Russian)

May 11th
16:00 – Katarina Unt (Estonia)
Marjorie Shostak, Katariina Unt "NISA"
(in Estonian, with English subtitles)
18:30 – Monika Wachowicz (Poland)
"OPHELIA" (by W. Shakespeare and M. Pawlikowska-Jasnorzewska)
(in Polish)
20:00 – Pip Utton (England)
"HUNCHBACK OF NOTRE DAME" (by V. Hugo)
(in English)

May 12th
16:00 – Minna Puolanto (Finland)
Minna Puolanto "SLEEPING IS FOR THE DEAD"
(in Finnish, with Lithuanian subtitles)
18:30 – Alexander Fukalov (Russia)
Jacques Mougenot "Posler's casus: lecture on contemporary art"
(in Russian)
20:00 – Gabriela Muskała (Poland)
Amanita Muskaria "TRIP TO BUENOS AIRES"
(in Polish, with English subtitles)

May 13th
16:00 – Birutė Mar (Lithuania)
Birutė Mar "UNĖ"
18:30 – Andris Bulis (Latvia)
"A FLIGHT" (A. Bulis, M. Schisgal)
(in Russian)
20:00 – Non-competitive program - Theatre "Svobodnoje prostranstvo" (Russia)
Alexander Pushkin "MOZART AND SALIERI"
(in Russian)
21:00 Closing of the festival


Więcej na: http://www.monobaltija.lt/2012/


7.05.2012

LIST W SPRAWIE FESTIWALU MONOBAŁTYK



O co chodzi Stanisławowi i Aleksandrowi Rubinowasom?

Podczas pobytu delegacji kulturalnej Województwa Dolnośląskiego w Kownie (20-24.02.2008) odbyło się niezwykle ważne i istotne spotkanie z władzami i działaczami kultury Kowna.
W czasie wymiany poglądów zaproponowałem zorganizowanie w Kownie MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW JEDNEGO AKTORA „MONOBAŁTYK” z udziałem aktorów z państw nadbałtyckich:Niemcy, Polska, Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja.
Idea spotkała się z wielkim zainteresowaniem zebranych stwierdzono, że taki Festiwal należy zorganizować po raz pierwszy w Kownie w maju 2009 r. Jest on potrzebny i możliwy do zorganizowania. Wzbogaci znacznie ofertę kulturalną Kowna i będzie znakomitą promocją Kowna na świecie. Zgłoszona idea zorganizowania Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Kownie uzyskała uznanie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego iTi UNESCO i Międzynarodowej Rady Dyrektorów Festiwali Teatrów Jednego Aktora. Festiwal został wpisany do międzynarodowego kalendarza festiwali.
Od wielu lat decyzję dyrektorów międzynarodowych festiwali teatrów jednego aktora jesteśmy koordynatorami międzynarodowych festiwali. Na stronie WROSTJA zamieszczamy informacje o ponad 26 Festiwalach odbywających się w 20 państwach świata. Z wielką przykrością odnotowuję fakt, że nie otrzymaliśmy informacji o 3. Festiwalu MONOBATYK (maj 2012) i jako jego inicjator nie zostałem zaproszony na Festiwal. Rubinowasowie złamali zasadę współpracy i konsultacji dyrektorów międzynarodowych Festiwali. Stanisław i Aleksander Rubinowasowie wielokrotnie uczestniczyli w Polsce w Festiwalach organizowanych przez nas we Wrocławiu, Toruniu, Warszawie i wielu miastach Dolnego Śląska.
Nasze związki z Litwą trwają od 2000, prócz Rubinowasów wielokrotnie gościliśmy aktorów, dziennikarzy i ministra Kultury Litwy w Polsce. Wydaliśmy jako jedyni na świecie książkę w trzech językach o wybitniej aktorce Litwy Birute Mar.
Takie potraktowanie mnie i WROSTJA jako najstarszego na świecie Festiwalu Teatrów Jednego Aktora jest nie godziwe. Dodaję, że od 10 lat, każdego roku (ostatnio w ubiegłym roku, na Jubileusz 45. WROSTJA) zapraszaliśmy na nasze Festiwale również Rubinowasów.
Rodzi się pytanie o co chodzi dyrektorom Festiwalu MONOBAŁTYK Stanisławowi i Aleksandrowi Rubinowasom?

Wiesław Geras
Wrocław, maj 2012



26.04.2012

O SPOTKANIACH W "SCENIE"


W najnowszym kwartalniku „Scena” nr 1(49) – 2012 wiosna, można przeczytać dwa artykuły dotyczące Spotkań Teatrów Jednego aktora we Wrocławiu i Toruniu. „W konkursowych szrankach – o jubileuszu OFTJA”, autorstwa Elwiry Militowskiej i „Monodram – poszerzanie gatunku” Marzenny Wiśniewskiej. Serdecznie polecamy!


25.04.2012

„FEDRA" NA FESTIWALU MONODRAMÓW KOBIECYCH „MARIA” W KIJOWIE



W tym roku ukraiński Festiwal Maria, którego dyrektorem jest aktorka Larysa Kadyrowa odbędzie się w dniach 4-8 października. Do reprezentowania Polski został zaproszony spektakl pt. „Fedra” według Jean Racine’a. w wykonaniu Anny Skubik wyreżyserowany przez Bogusława Kierca.
Bogusław Kierc wystąpi na Festiwalu w ramach pokazu specjalnego z znakomitym spektaklem „Mój Trup” wg tekstów Adama Mickiewicza. Promocja książeczki pt. „Larysa Kadyrowa. Szczęśliwa samotność aktorki” wydanej przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru i Ośrodek Kultury i Sztuki w ramach „Czarnej serii” będzie jednym z wydarzeń „święta kobiecego monodramu”. W festiwalu wezmą udział dyrektorzy - Piotr Borkowski i Wiesław Geras
Koordynatorem wyjazdu jest biuro Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.


23.04.2012

FeTA zakończona


Znamy wyniki XIII FETA! Jury w składzie Anna Ilczuk, Elżbieta Lisowska – Kopeć i Andrzej Seweryn po obejrzeniu 28 monodramów, wyłoniło następujących laureatów:
Rafał Witczak, Tomasz Lipka i Adrianna Jendroszek.
Do udziału w tegorocznych WROSTJA dyrektor Festiwalu Wiesław Geras zaprosił Adriannę Jendroszek z Bytomia, ze spektaklem „Egzamin” Wiesława Ciecieręgi i Mirosławy Żuk.
Spektakl zobaczymy w październiku w ramach 41.OFTJA (20-21.10.2012).


20.04.2012

„FESTIWAL JANUSZA STOLARSKIEGO”


Janusz Stolarski od lat prezentuje swoje monodramy na najwyższym poziomie. Jest wielokrotnym laureatem WROSTJA i aktorem reprezentującym Polskę na wielu międzynarodowych festiwalach teatrów jednego aktora, gdzie również odnosi sukcesy. W tym roku w serii „Czarna książeczka z Hamletem” zostanie opublikowana książka poświęcona Januszowi Stolarskiemu, której autorką jest Elwira Militowska. Promocję książka będzie miała na 46.WROSTJA w październiku, a miesiąc wcześniej na „Festiwalu Janusza Stolarskiego”, który odbędzie się w drugiej połowie września w Poznaniu w Teatrze Dnia Ósmego. W ramach Festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie Antrakt, odbędzie się prezentacja czterech monodramów Janusza Stolarskiego oraz sesja z udziałem dziennikarzy i badaczy zjawiska teatru jednego aktora.


11.03.2012

XIII Ogólnopolski Festiwal ewentualnych Talentów Aktorskich FeTA


W dniach 22-23 kwietnia po raz kolejny odbędzie się FeTa. Młodzi pasjonaci teatru będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przed wymagającym jury. Laureat Festiwalu wystąpi podczas WROSTJA 2012.

Organizatorom Feta przekazaliśmy upominki dla uczestników.

Spośród nadesłanych zgłoszeń, jury wybrało
29 monodramów, które będą prezentowane podczas
II etapu 13.FeTA, w CK AGORA, w dniu 21 kwietnia br.:

Program XIII FeTA 20-22 kwietnia 2012r.:

20 kwietnia, piątek, godz. 15.00-21.00 - warsztaty teatralne, prowadzone przez Macieja Masztalskiego, obowiązują zapisy, wstęp: 40 PLN
21 kwietnia, sobota, godz. 10.00 – prezentacje monodramów II etapu – wstęp wolny!
22 kwietnia, niedziela, godz. 14.00 - finał i dyskusja z jurorami, wstęp wolny!
22 kwietnia, niedziela - godz. 17.00 - monodram Andrzeja Seweryna „Wokół Szekspira” – bilety 40/45 PLN

Więcej na stronie
http://ckagora.pl


16.03.2012

PO WARSZAWSKICH SPOTKANIACH


Do biura WROSTJA wpłynął bardzo miły list z Ministerstwa Litwy.

LIETIIVOS RESPTJBLIKOS KULTI]ROS MINISTERIJA
MINISTRY OF CTJLTURE OF THE REPI'BLIC OF LITHUANIA
|

Mr Wieslaw Geras
Artistic manager of Meetings of One Actor Theatres
Chairman of Wroclaw Friends of the Theatre
Society

6 April, 2012

Dear Mr Wieslaw Geras,
I would like to take this opportunity to thank you sincerely for your kind invitation and very warm reception during the Warsaw International Theatre Meetings of One Man Show 2012, a wonderful event that I enjoyed very much indeed.

I appreciate the exchange of views we had on issues of mutual interest including future cooperation perspectives between the theatres of Lithuania and Poland and look forward to further strengthening our reciprocal artistic collaboration.

Once again, extending my sincere thanks and wishing you every success in all your future endeavours, I remain
Sincerely yours,

Deividas Staponkus
Vice - minister of Culture of Lithuania

(Drogi Wiesławie Gerasie

Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować za Państwa zaproszenie i uprzejme przyjęcie podczas Warszawskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora 2012. To wyjątkowe wydarzenie, które naprawdę mi się podobało.
Doceniam wymianę poglądów jaką mieliśmy na temat wspólnych zainteresowań, również dotyczącą perspektywy przyszłej współpracy pomiędzy teatrami litewskimi oraz polskimi i czekam na dalsze umacnianie wzajemnej współpracy artystycznej.
Jeszcze raz dziękuję i życzę dalszych sukcesów w podejmowanych działaniach.

Deividas Staponkus
Wiceminister Kultury Litwy)


30.03.2012

TEATR W OKNIE


Do biura WROSTJA wpłynęła bardzo sympatyczna propozycja współpracy od „Teatru w Oknie”.

„Otrzymałam kontakt do Pana od Prof. Jerzego Limona, u którego mam przyjemność pracować. Jestem koordynatorem najmniejszego bodajże, lecz intensywnie działającego Teatru w Oknie. Na naszej scenie, również ze względów lokalowych, jesteśmy zainteresowani wystawianiem małych form, najlepiej teatru jednego aktora. Pańskie ogromne doświadczenie jest imponujące, stad płynie moja prośba o życzliwą podpowiedz, nakierowanie na ciekawe zjawiska z tego kręgu sztuki scenicznej”.

Teatr w Oknie
Gdański Teatr Szekspirowski
ul. Długa 50/51, Gdańsk


29.03.2012

Trwa kolejny dzień Międzynarodowych Spotkań Teatrów Jednego Aktora w Teatrze Polskim w Warszawie oraz XXVI Międzynarodowy Kongres Krytyków Teatralnych AICT. W programie Kongresu znalazła się również promocja wydawnictw WROSTJA (27.03 godz 10.20), w której uczestniczył dyrektor Wiesław Geras.


27.03.2012

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
wszystkim tworzącym, kochającym i wspierającym teatr składamy najlepsze życzenia.
Aktorom, reżyserom, pracownikom teatrów
i organizatorom „teatralnych uczt”
życzymy poczucia stabilizacji i wiary w sens tworzenia.
Niech 27 marca będzie naszym wspólnym świętem.


Wiesław Geras
prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru
dyrektor artystyczny Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora (WROSTJA)


16.03.2012

"MARIA S." W NOWYM BUDYNKU PWST


Już 20 i 21 marca 2012 roku o godzinie 20.00 w nowym budynku wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, odbędzie się premiera monodramu w wykonaniu Eweliny Ciszewskiej pt. "Maria S."
Spektakl opowiada krótką historia trzech kobiet: pracującej w muzeum Marysi, matki, która ją kontroluje i Marii Stuart, przy której ludzie robią sobie zdjęcia. To rzecz o przenikaniu, kobiecości i wzajemnym uzależnieniu.

" ...jedna istnieje dzięki drugiej, wykluczają się i uzupełniają, bo ta relacja istnieje bez względu na wiek i okoliczności...puchnie lub kurczy się, nawet jeśli przestrzeń pozostaje nienaruszona...
Ktoś kiedyś zapytał mnie, co Ty będziesz robiła po tej historii sztuki? Siedziała w kapciach w muzeum i pilnowała ekspozycji?! No więc dziś siedzę i pilnuję, a że jest to akurat suknia Marii Stuart..." Ewelina Ciszewska

PREMIERA: 20 i 21.03.2012, GODZ. 20:00,
NOWY BUDYNEK PWST WE WROCŁAWIU, UL. BRANIBORSKA 59

obsada: Ewelina Ciszewska
głosu matce użyczyła: Mirosława Lombardo
scenariusz i reżyseria Ewelina Ciszewska
muzyka Włodzimierz Kinior Kniorski
reżyseria świateł Robert Baliński
animacje Jakub Lech
scenografia Ewelina Ciszewska
wykonanie sukni Teresa Mak, Ilona Szurkowska, Jerzy Makowski, Leszek Nowak
plakat, folder, zaproszenie Monika Marek
czas trwania: 55 min.



15.03.2012

PREMIERA SPEKTAKLU ŻMIJA


2 marca 2012 r. w Czarnej Sali wrocławskiej filii PWST odbyła się premiera spektaklu "Żmija" w reżyserii Stanisława Melskiego. W monodramie zagrała absolwentka wrocławskiej PWST, od dziesięciu lat aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu - Agata Skowrońśka.

reżyseria: Stanisław Melski
tłumaczenie: Julia Rogowska-Regulińska
opracowanie tekstu: Remigiusz Lenczyk

"Powieść A. Tołstoja publikowana w 1928 roku, spotkała się z szerokim odzewem współczesnych mu czytelników. "Żmija" to opowieść o dwóch rewolucjach społecznych: zewnętrznej i wewnętrznej, zmieniających psychologię społeczeństwa i przewracających do góry nogami dotychczasowy, tradycyjny system wartości, w tym relacji płci. Temu starciu idei i sił towarzyszy radykalna zmiana ludzkiego losu".

Więcej na: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/134135.html

12.03.2012

KOLEJNA CZARNA KSIĄŻECZKA.


Z drukarni przyjechała, jeszcze ciepła, nowa publikacja z serii "Czarna książeczka z Hamletem" - "Łarysa Kadyrowa. Szczęśliwa samotność aktorki"autorstwa Ałły Pidłużnej.
Więcej szczegółów już wkrótce.


9.03.2012

FESTIWALE, DYREKTORZY, TEATR JEDNEGO AKTORA...



Podczas uroczystości zakończenia 10 ARMMONO (5.03.12) z udziałem dyrektorów międzynarodowych Festiwali Teatrów Jednego Aktora, aktorów i gości Festiwalu, uczczono pamięć zmarłego jesienią 2011 roku Walerego Kazanowa - osoby niezwykle ważnej dla ruchy teatrów jednego aktora.

Twórca ARMMONO, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, szef iTi UNESCO w Armenii - Hakob Ghazanchyan,
zaproponował by po śmierci Walerego Kazanowa, dyrektor najstarszego festiwalu na świecie - Wiesław Geras został szefem Rady Dyrektorów FTJA. Wspomniał też, że kilka lat temu podczas spotkania dyrektorów w Moskwie, zaproponowano Wiesławowi Gerasowi koordynację międzynarodowych festiwali tja, z której do dziś dobrze się wywiązuje.

Nawiązując do powyższej relacji chciałem podziękować za propozycję, dobre słowa i uznanie. Uważam jednak, że jako dyrektorzy wszyscy jesteśmy równi i zbędne wydaję się kierowanie Radą, która jest ciałem jedynie doraźnym.

Faktycznie od 5-6 lat próbujemy we Wrocławiu koordynować współpracę międzynarodowych Festiwali. Na naszej stronie w internecie www.wrostja.art.pl w zakładce „international festiwals” oraz „news” staramy się zamieszczać informacje dotyczące ruchu teatrów jednego aktora. Pod flagami narodowymi publikujemy kalendarz Festiwali TJA, których jest blisko 30 w 19 państwach. Stronę prowadzimy mimo trudności związanych z brakiem zainteresowani kolegów dyrektorów, którzy niestety nie dostarczają nam systematycznych uzupełnień...

Chciałbym zadeklarować chęć do dalszej współpracy i prosić o wzajemność.

Wiesław Geras




8.03.2012

WSPÓŁPRACA POLSKA - ARMENIA,
czyli echa wizyty w Erewaniu



5 marca 2012 w stolicy Armenii Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej Zdzisław Raczyński przyjął dyrektorów Międzynarodowych Festiwali Teatrów Jednego Aktora - Mariannę Mkhitaryan (ARMMONO) i Wiesława Gerasa (WROSTJA).
Dotychczasowa współpraca Festiwali została oceniona bardzo dobrze. Podkreślono też, że tegoroczny występ Janusza Stolarskiego na 10. Międzynarodowym Festiwalu ARMMONO otworzy nowy rozdział współpracy pomiędzy obydwoma Festiwalami
Ustalono, że w październiku 2012 roku (20-23.10.12) podczas 46. WROSTJA odbędzie się promocja kolejnej publikacji z serii CZARNA KSIĄŻECZKA Z HAMLETEM, której bohaterką tym razem jest Armenka - Mariam Ghazanchyan. Książka ukaże się w języku polskim, ormiańskimi, rosyjskim i będzie prezentowana również jesienią na Międzynarodowych Targach Książek w Erewaniu. Podczas wrocławskiego Festiwalu aktorka zaprezentuje monodram będący opowieścią o legendarnej francuskiej śpiewaczce Edit Piaff pt. „Marsylia”.
W Toruniu natomiast, w ramach 27. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora wystąpi Robert Hakobyan z spektaklem „Najstarsza profesja”.

Na kwiecień 2013 roku w ramach 11. ARMMONO planowane jest zorganizowanie, pod hasłem „Wrocławska Szkoła Monodramu”, Dnia Polskiego. W Armenii swoje monodramy pokażą - profesor Bogusław Kierc („Mój trup”, Adam Mickiewicz) oraz absolwenci wrocławskiej filii PWST - Anna Skubik („Fedra”, według Jeana Baptiste Racine) i Krzysztof Grabowski („Miłka”, wg „Piaskownicy” Michała Walczaka), którzy uczestniczyć będą w sesji o polskim teatrze i festiwalach teatrów jednego aktora.

Dzień monodramów z Armenii zostanie zorganizowany w ramach 47. WROSTJA w październiku 2013 roku.
Ambasador RP w Armenii Zdzisław Raczyński zobowiązał się do przyjęcia patronatu nad tymi projektami.
Dyrektor WROSTJA już wkrótce wystąpi do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza o objęcie patronatu nad Dniem Polskim w Armenii.



25.02.2012

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA
TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
TEATR POLSKI i WSCHODNI PRZYJACIELE
29-31.03.2012
Teatr Polski w Warszawie



XXVI Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia
Krytyków Teatralnych IATC/AICT


1. dzień – Dzień polski – 29.03.2012
17.30 - LARYSA KADYROVA - Ukraina
STARA KOBIETA WYSIADUJE, Tadeusz Różewicz
patronat MARKIJAN MALSKYJ Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w RP
19.30 - VSIEWOŁOD CHUBENKO - Rosja
PIASKOWNICA, Michał Walczak
patronat ALEKSANDER ALEKSEEV Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Federacji Rosyjskiej w RP
21.30 - BOGUSŁAW KIERC - Polska
MÓJ TRUP, Adam Mickiewicz
po spektaklach spotkanie promujące książkę z serii CZARNA KSIĄŻECZKA z HAMLETEM Ałła Pidłużna - LARYSA KADYROVA. SZCZĘŚLIWA SAMOTNOŚĆ AKTORKI.

2. dzień - Dzień międzynarodowy – 30.03.2012
19.00 - BIRUTE MAR - Litwa
SŁOWA W PIASKU, wg Szczęśliwych dni Samuela Becketa
patronat DEIVIDAS STAPONKUS Minister Kultury Republiki Litewskiej w RP
21.30 - OLEG CHECHENEV - Białoruś
NIEBIESKI SAMOCHÓD, Jarosław Stelmach
patronat WIKTOR GAJSIONAK Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w RP
po spektaklach spotkanie promujące książkę z serii CZARNA KSIĄŻECZKA z HAMLETEM Liucija Armonte - BIRUTE MAR. BEZ MASKI.

3. dzień – Dzień Szekspirowski – 31.03.2012
18.00 - LIDIA DANYLCZUK - Ukraina
RYSZARD PO RYSZARDZIE, na podstawie Ryszarda III, Williama Szekspira
patronat MARKIJAN MALSKYJ Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w RP
21.30 - ANDRZEJ SEWERYN - Polska
SZEKSPIR FOREVER!

KIEROWNIK ARTYSTYCZNY SPOTKAŃ
Wiesław Geras

Wrocław/Warszawa luty 2012


21.02.2012

ARMMONO 2012


Tegoroczna edycja ormiańskiego Festiwalu ARMMONO odbywać się będzie w dniach 29 luty – 5 marca. Polskę w Erewaniu będzie reprezentował tym razem, wybitny monodramista Janusz Stolarski. Zagra on swój najnowszy spektakl „Orfeusz i Eurydyka”. W ramach festiwalu zaplanowano również promocję naszej książeczki „Birute Mar, Bez maski”, wydanej w ramach serii „Czarna książeczka z Hamletem”. Aktorka zaprezentuje swój spektakl "Antygona". Obydwie prezentacje oraz wiele innych obejrzy dyrektor artystyczny Spotkań Wiesław Geras.
Program Festiwalu na http://armmono.com

© content WROSTJA | Popraw stronę